Search

 • GLUKOZË

  Shurupi i glukozës ka një përdorim të gjerë në industrinë ushqimore, duke qënë pjesë e prodhimit të një sërë produktesh të ndryshme, ku mund të përmendim recelin, llokumet, biskotat, cemcakizin, shurupin, sherbetin per embelsira, xhelin, linjat kozmetike etj.

 • MARGARINË

  Margarina është një ndër produktet që gjen përdorim në përgatitjen e biskotave, pogaçes, byrekut, bakllavasë si dhe ëmbëlsirave me bazë brumi.

 • NISESHTE

  Niseshteja është nje karbohidrat me nje numer te madh te njesive te glukozes bashkuar nga lidhje glikoidite. Ky polisakarid natyror prodhohet ne bime te gjelberta nga clirimi I energjise se fotosintezes. Eshtë karbohidrati më i rëndësishëm i përdorur në dietat e njeriut. Përdorimin më të madh e gjen në përgatitjen e llokumeve, produkteve të bulmetit, kosit, embelsirave etj.

 • Qumësht pluhur

  Ne vitin 1832 u krijua formula e pare per prodhimin e qumeshtit pluhur ose sic njihet ndryshe hirre qumeshti. Qumështi pluhur përmban të gjithë proteinat, kalciumin, karbohidratet dhe vitaminat e nevojshme për të qënë i ushqyeshëm në përgatitjen e akulloreve, çokollatave, embelsirave etj.

 • Vaj Palme

  Vaji palmes është një përbërës i zakonshëm gatimi në brezin tropikal të Afrikës , Azisë Juglindore dhe Brazilit. Perdoret ne industrine ushqimore duke u nxitur nga kostoja e saj e ulet. Edhe pse ka nje permbajtje te larte yndyre vaji i palmes nuk ka nje permbajtje te larte kolesteroli. Nga studimet më të fundit eshte provuar që është i vetmi vaj i cili nuk prodhon qeliza kancerogjene. Ky vaj përdoret në përgatitjen e biskotave, friturave, embelsirave, etj.

 • Aditiv Ushqimorë

  Ndër aditivët ushqimorë që BBI tregton përfshihen amonium bicarbonate (një kompleks inorganik me formulë (NH4) HCO3, po zevendeson gjithmone e me shume soden ne industrine moderne ushqimore ne produktet qe piqen), sodium carbonate (komponim kimik me formule NaHCO3, perdoret ne pjekje pasi ka veti te thithe mykun dhe brumi te krijoje fryrje. Vetit dezinfektuese e shtojne perdorimin ne kuzhine. ) dhe calcium chloride (kripe e perbere nga kalciumi dhe klori, ka veti thithjen e lageshtise gje qe e ben shume te perdorshme ne prodhimin e produkteve te bulmetit si djathi,salca e kosit), etj.