Search

 • Oriz

  Orizi eshte nje bime qe rritet ne vendet me lagjeshti te madhe pasi kerkon uje ne sasi te madhe. Eshte pjese e ushqimite te gjithe tryezave boterore. I lehte ne pergatitje dhe me vlera te medha ushqyese. Ne 100 gr orize gjejme: 1527 kj energji, 80 g karbohidrate, 7.13 g proteina, 11.61 gr uje dhe kripera minerale, 28 mg kalcium, 0.80 mg hekur, 25 mg magnez dhe 1.09 mg zink.

 • Thjerrëza

  Thjerrezat kane qene pjese e djetes njerezore qe ne lashtesi. Deshmite arkeologjike tregojne se ato jane perdorur qe 9500-13000 vjete me pare. Tjerrezat jane me ngjyre te verdhe,kafe,te kuqe,jeshile por ato ndyshojne dje ne madhesi nga njera tjetra. Listohet i treti ne liste ne baze te permbajtjes se proteinave. Nivelet e ulëta të Amidoni lehtësisht të tretshëm ( RDS ) 5 % , dhe nivelet e larta të Amidoni tretes (SDS) 30 % , i bëjë thjerrëzat me interes të madh tek njerëzit me diabet. Thjerrëzat gjithashtu janë një burim i mirë i hekurit.

 • Fasule

  Fasulja eshte nje nga perberesit me te kerkuar ne Romen e lashte, si ushqim dhe produkte kozmetike. Sot produkti eshte kultivuar gjeresisht ne vendet e CIS. Pervec proteinave fasulet permbaje nje numer te madh te aminoacideve (duke perfshire karbohidratet, mono-dhe oligosaccharides, acide organike, niseshte, carotene, vitamina B, C, PP, flavonoids, etj). vecori e perberjes kimike te fasule eshte gjithashtu nje permbajtje e larte e mineraleve si fosfor, kalium, baker, zink. Një filxhan fasule ofron një të katërtën e proteinave për të cilat kemi nevojë çdo ditë.

 • Misër për kokoshka

  Misri per kokoshka eshte nje lloji misri qe zgjerohet dhe plas kur nxehet. Ne varesi te menyres si eshte pergatitur kokoshkat mund te konsiderohen ushqyese per organizmin, dallojne nga nje permbajtje e larte antioksidanteve dhe fibrave dijetike. Kokoshkat jane kultivuar mijera vjete me pare ne Peru.

 • Bullgur

  Bullguri eshte nje ushqime I perber nga kokrriza gruri. Nje ushqim I perdorur ne guzhinen europioane, Lindjen e mesme dhe Azine Jugore. Bullguri eshte me origjine turke, mund te perdoret ne pilaf,supe,buke,mbushje,sallate…etj. Krahasuar me orizin bullguri permban me shume fibra dhe proteina,nivele te larta te vitaminave dhe mineraleve. Ne 100 gram bullgur gjejme: 1717 kj energji, 25.6 g fiber dietike, 17.21 g proteina, 0.8g sheqerna, 0.2 g yndyre e ngopur, 3.44 mg hekur, 574 mg Kalium.

 • Komposto

  Eshte nje embelsire me prejardhje nga shekulli i 17 ne France. Nje perzjerje e frutave dhe shurupit te sheqerit. Francezet e krijuan komposton duke besuar ne vetine efrutit te gatuar me shurut i cili ule % e lageshtise ne trupin e njeriut. BBI Group ne bashkepunim me fructo silven sjell komposton e pjeshkes me cilesore ne tregun europian.

 • Japrak

  Japraku eshte nje recete shume e pelqyer por dhe e veshtire per tu realizur. Ne ofojme per konsumatorin japrakun e konservuar ne formatete ndryshme.

 • Erëza

  Sekreti i shijes ne guzhine jane erezat. Tek ne mund te gjeni: Kanelle, Piper te zi, Piper te kuqe, Vanilje dhe Qepe te thate.

 • Turshi

  Konexfood nga fushat e Bullgarise ofron turshi cilesore me permbajtje vaj ulliri si: Speca djeges, Speca te kuqe te pjekur, Patellxhan te pjekur, Lutenice Maqedonase dhe Bullgare.

 • Konserva mishi

  Mishi cilesor dhe i kontrolluar ne laboratore te teknologjise se larte ofrohet ne dy lloje: Konserva mishi derri dhe Konserva mishi viçi.